Telepraca to to inaczej praca zdalna, czyli forma organizacji polegająca na świadczeniu pracy poza jednostką organizacyjną pracodawcy za pomocą środków komunikacji publicznej. Umowę zawrzeć można od razu po zatrudnieniu lub w jego trakcie, a w dokumencie jedyną dodatkową kwestią odróżniającą formularz od podstawowego wniosku jest uzgodnione między stronami warunków wykonywania pracy w tej formie.
Pracownik, który podejmuje się pracy w takim zakresie nie może być traktowany mniej korzystnie i dyskryminowany w porównaniu do innych pracowników zatrudnionych przy takiej samej lub podobnej pracy uwzględniając różnice związane z warunkami, w jakich wykonywana jest telepraca.
Pracodawca w porozumieniu z zakładową organizacją związkową ustala dokładne warunki, jakie pracownik ma wykonywać. W przypadku wykorzystywania przez telepracownika sprzętu, który stanowi jego własność przysługuje mu tzw. ekwiwalent pieniężny zwolniony z podatku w wysokości określonej w regulaminie – przy ustalaniu kwoty pod uwagę bierze się normy zużycia sprzętu, jego udokumentowane ceny rynkowe oraz ilość wykorzystanego materiału na potrzeby pracodawcy.
Ze względu na specyfikę, telepraca stosowana może być w zawodach takich jak: grafik, księgowy, redaktor, dziennikarz, tłumacz, ankieter itp.