Optymalizacja podatkowa

sposoby optymalizacji

Wielu przedsiębiorców, chcąc ograniczyć ponoszone koszty i usprawnić funkcjonowanie działalności, decydują się na optymalizację podatkową. Jest to rozwiązanie w pełni legalne, jeśli tylko działa się zgodnie z prawem.
Optymalizacja podatkowa oparta na polskim prawie może być trudnym zadaniem. Wielość przepisów obowiązujących w naszym kraju oraz stopień ich skomplikowania zdecydowanie utrudniają ich interpretację. Istnieje jednak kilka rozwiązań, które pomagają zmniejszyć koszty podatkowe przedsiębiorstwa.

Jednym z nich może być jednorazowa amortyzacja środków trwałych. Nowe firmy i mali podatnicy mogą skorzystać z tego rozwiązania w odniesieniu do niektórych środków trwałych. Trzeba jednak pamiętać, że ich wartość nie może przekroczyć 50 tys. euro.
Innym sposobem na optymalizację podatkową może być rozliczanie strat podatkowych. Prawo zezwala na odliczenie od dochodu strat podatkowych w ciągu 5 najbliższych lat podatkowych. Warto więc wziąć taką możliwość pod uwagę przy wykazywaniu dochodów.
Uproszczone zaliczki na podatek dochodowy pozwalają firmom na wpłacanie zaliczek w wysokości 1/12 podatku należnego. Przedsiębiorca ma obowiązek wpłacenia kwoty do 20 dnia każdego miesiąca.

UWAGA! Trzeba pamiętać o tym, że optymalizacja podatkowa musi być przeprowadzona zgodnie z przepisami. Bezprawne uchylanie się od obowiązku płacenia podatków jest surowo karanym przestępstwem skarbowym.

Dodaj komentarz