Pożyczka pod zastaw samochodu – jak wygląda to rozwiązanie?

zastaw samochodu

Niestety nasze życie ma to do siebie, że jest w stanie napisać nam różne scenariusze. Nie wszystkie z nich są pozytywne i czasami może zdarzyć się tak, że będzie nam doskwierał brak gotówki. Co zrobić w takiej sytuacji? Możliwe wyjście to kredyty i pożyczki, ale do ich otrzymania niezbędna jest odpowiednia historia w BIK. Jeśli jej nie mamy, jedynym rozwiązaniem może się okazać pożyczka pod zastaw samochodu. Jak działa to rozwiązanie i czy się opłaca?

Pożyczka i samochód – czy każde auto można oddać pod zastaw?

Jeśli interesuje nas pożyczka pod zastaw samochodu, na samym początku musimy zastanowić się, czy nasze auto będzie spełniało wymogi podmiotu, który ma zamiar udzielić nam kredytu. W większości wypadków praktycznie każdy pojazd może stać się zabezpieczeniem pożyczki, jednak nie musi być to wcale regułą. Niektórzy kredytodawcy będą mogli mieć swoje indywidualne preferencje dotyczące stanu, rocznika, czy wartości konkretnego auta. Jeśli nasz samochód nie spełni tych wymagań – możemy nie otrzymać pożyczki.

Jak wygląda pożyczka pod zastaw samochodu?

Pożyczka pod zastaw samochodu jest z zasady stosunkowo podobna do kredytu hipotecznego. Pożyczamy środki finansowe, które są zabezpieczone wartością naszego pojazdu. Jeśli nie uda nam się zwrócić pieniędzy w terminie określonym przez warunki umowy pod zastaw, pożyczkodawca prawnie nabywa nasz samochód i może go sprzedać w celu odzyskania swojego kapitału.

Same warunki zastawu mogą być różne w zależności od konkretnej umowy. Najczęstszym wyjściem jest zastaw ogólny. W jego przypadku samochód przez okres całego zastawu jest wyłączony z użytkowania i przechowywany przez podmiot udzielający pożyczki. Pamiętajmy, by w takim wypadku zwrócić szczególną uwagę na warunki, w jakich nasz pojazd ma być przetrzymywany. Innym rodzajem zastawu może być zastaw rejestrowany – jego przebieg jest nieco bardziej skomplikowany niż zastaw ogólny, jednakże może się okazać on lepszą opcją dla użytkownika.

Zastaw rejestrowany pozwala użytkownikowi samochodu na korzystanie z niego przez cały okres trwania umowy pożyczki. To bardzo wygodne i komfortowe rozwiązanie, które może pomóc wyjść z trudnej sytuacji finansowej, bez praktycznie żadnych zmian w stylu życia. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że niekiedy kredytodawca może wymagać przepisania samochodu na jego firmę, co może być dosyć niebezpieczne dla osoby starającej się o zastaw.

Jeśli chcemy uniknąć podobnych sytuacji, warto poszukać rzetelnego kredytodawcy. Na stronie https://autokapital.pl można wypełnić odpowiedni wniosek, który pomoże nam w rozeznaniu się w warunkach potencjalnego zastawu oraz jego wartości.

Dodaj komentarz