Wyższe składki ZUS przedsiębiorcy od 2020 roku

składki-zus-2020

Niedawno do informacji publicznej zostały przekazane informacje dotyczące niekorzystnych zmian dla przedsiębiorców. Muszą oni przygotować się na wzrost składek ZUS.

Opłacanie składek do ZUS jest obowiązkowe. Pieniądze z tego tytułu stanowią źródło przychodu Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z którego finansowane są wypłaty świadczeń. Podstawą prawną, regulującą sposób wypłacania i wielkość świadczeń jest ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych z dnia 13 października 1998 roku.

Jaka wysokość nowych składek ZUS?

W 2020 roku składki do ZUS mają wynieść około 1500 zł miesięcznie. W przypadku mikroprzedsiębiorstw kwota ta może znacząco wpłynąć na funkcjonowanie podmiotów na rynku. Zapowiadany wzrost składek jest największym od 2013 roku.

Wprowadzony system nie bierze pod uwagę wielkości firmy, jej branży, lokalizacji, skali działalności. Najważniejszym czynnikiem decydującym jest fakt zarejestrowania działalności gospodarczej, który zobowiązuje do opłacania składek ZUS.

Kto może liczyć na ulgę?

  • przedsiębiorstwa zarabiające mniej niż 63 tys. zł (korzystające z programu „mały ZUS”)
  • nowi przedsiębiorcy, którzy opłacają tzw. preferencyjny ZUS (ich składki ZUS wynoszą 555,89 zł z dobrowolną składką chorobową lub 539,35 zł bez niej)

Coraz głośniej słyszy się o niezadowoleniu z zapowiadanych zmian, które uniemożliwić funkcjonowanie niektórych jednostek na rynku. Dodatkowy wzrost pensji minimalnej od 2020 roku również spowoduje pogorszenie się sytuacji podmiotów na rynku.

Dodaj komentarz