Zdolność kredytowa

kredyt

Kredyty stanowią najczęstsze źródło finansowania firmy. Aby jednak uzyskać potrzebne środki, konieczne jest posiadanie określonej zdolności kredytowej.

Zdolność kredytowa stanowi zdolność spłaty zaciągniętego zobowiązania finansowego wraz z wszelkimi dodatkowymi kosztami takimi, jak odsetki w terminie narzuconym przez bank. Z tego względu każdy bank niezależnie od tego czy udziela kredytu osobie prawnej czy prywatnej w pierwszej kolejności dokładnie analizuje jej zdolność kredytową.

Zdolność kredytową bada się na podstawie analizy kredytowej. Pod uwagę brane są takie czynniki jak wysokość dochodów, jego źródła oraz inne posiadane zobowiązania. W przypadku firm ubiegających się o finansowanie kluczowe czynniki to posiadany majątek, struktura kapitału, źródła finansowania działalności, wysokość przychodów i koszty ich pozyskania.

Banki bardzo często ze względu na ogromne ryzyko nie chcą udzielać pożyczek, czy też kredytów nowo powstałym jednostkom. Duże ryzyko kredytowe to bardzo niewielkie szanse na otrzymanie dodatkowych środków finansowych.

Koniecznie przeczytaj też jakie korzyści niesie ze sobą plan finansowy -> KLIK

Dodaj komentarz