Indywidualny rachunek w ZUS

Opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne oraz fundusze do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to obowiązek niejednego przedsiębiorcy. Od 1 stycznia 2018 roku płatnicy będą mieć uproszczone zadanie, gdyż będą wykonywać tylko jeden przelew niezależnie od rodzaju odprowadzanych składek czy funduszy. Obecnie konieczne jest wykonywanie trzech, a nawet czterech przelewów co jest czasochłonne i kosztowne.

Każdy przedsiębiorca płacący składki do ZUS otrzyma swój indywidualny numer rachunku, na który wpłacać będzie pieniądze. Rachunek składać się będzie z 26 cyfr, z których cyfry od 3 do 10 będą oznaczeniem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, natomiast ostatnie 10 cyfr oznaczać będzie Numer Identyfikacji Podatkowej przedsiębiorcy.

Wpłacane przez przedsiębiorcę pieniądze księgowane będą automatycznie, a następnie rozdzielana na pokrycie poszczególnych składek i funduszy. Osoby, które posiadają zaległości w ZUS nie będą mogły płacić bieżących składek bez pokrycia zaległości.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął informowanie płatników o nowym rachunku bankowym 1 października. W przypadku gdy przedsiębiorca do końca roku nie otrzyma listu z indywidualnym rachunkiem musi udać się do placówki ZUS.

 

Odwiedź naszą stronę główną!

One thought on “Indywidualny rachunek w ZUS

Dodaj komentarz