Nowa ordynacja podatkowa

podatki-w-firmie

Kilka dni temu pojawił się projekt nowej Ordynacji podatkowej, która od teraz ma być jasnym i przede wszystkim spójnym dokumentem. Wraz z projektem pojawiły się pomysły na zmiany, które mają ułatwić przedsiębiorcom funkcjonowanie w obowiązującym systemie podatkowym.

Przepisy nowej ordynacji zawierają nowe zasady przedawniania się zobowiązań podatkowych, które ograniczą prawa fiskusa w zakresie prowadzonych postępowań. Ordynacja przewiduje 5 letni okres przedawnienia ustalenie wymiaru podatku oraz kolejny 5 letni okres na podbór podatku. Organy podatkowe będą więc od teraz miały tylko 5 lat na zakwestionowanie rozliczeń oraz zaledwie 5 lat na upomnienie się o wpłatę na rzecz uregulowanie wartości podatku.

Nowe przepisy zakładają wydłużenie aż do 30 dni czas na składanie odwołań i zażaleń oraz wydłużą do 14 dni czas, jaki podmiot będzie miał na wydanie decyzji.

W ramach nowych przepisów pojawi się nowy instrument, który będzie rozwiązywał spory między podatnikami a organami podatkowymi – mediacje. Mediacje będą odbywały się na wniosek jednej ze stron i za zgodą drugiej strony sporu a koszt proceduralne będą ponosiły organy podatkowe.

O tym czy projekt zostanie zaakceptowany oraz czy planowane zmiany wejdą w życie przekonamy się już niebawem.

Dodaj komentarz