Jaki jest koszt rozpoczęcia działalności gospodarczej?

zakladanie spółki

Młodzi przedsiębiorcy bardzo chętnie decydują się na rozpoczęcie własnego biznesu. Często jednak nie zdają sobie sprawy, że jest to proces pochłaniający wiele pieniędzy. Ile więc kosztuje założenie spółki z o.o.?

Możesz być zaskoczony! Przygotować powinieneś przynajmniej 6 000 zł. Z czego składa się ten wydatek?
1. Rachunek rozliczeniowy w banku: właściciel nie zawsze musi zakładać konto firmowe, dlatego czasem koszt wynosi 0 zł.
2. Obowiązkowe składki ZUS: tu pojawia się pierwsza większa opłata. Każdy właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej (który do tej pory nie prowadził firmy lub od chwili zamknięcia poprzedniej działalności minęło 5 lat) musi zapłacić 433, 34 zł lub 446,20 zł. Wysokość opłaty zależy od ubezpieczenia chorobowego.
3. Prowadzenie ewidencji przychodów i rozchodów: w tym celu potrzebna nam będzie profesjonalna księgowa, dlatego możesz spodziewać się kosztu 100-200 zł miesięcznie. Nie polecamy prowadzenia ewidencji przychodów i rozchodów na własną rękę. Może to przynieść niepożądane szkody.
4. Obsługi zobowiązań dłużnych – leasingu kredytu, itd.
5. Utrzymanie i ubezpieczenie biura i innych lokali użytkowych takich jak np. magazyny sklepowe.
6. Finansowanie środków trwałych.
7. Opłaty związane z utrzymaniem internetu i innych mediów.

W przypadku spółki z o.o. pamiętać należy również o kapitale zakładowym o wysokości 5 000 zł. Mimo tych wszystkich wydatków, warto zdecydować się na własny biznes. Sprawnie prowadzona i dobrze prosperująca firma szybko zwróci nam koszty i przyniesie oczekiwane zyski.

Dodaj komentarz