Więcej o zawodzie księgowej

zawod-ksiegowej

Z całą pewnością wielu z Państwa zastanawiało się niejednokrotnie nad tym, po co właściwie w firmie zatrudnia się profesjonalną księgową. Wielu przedsiębiorców chcąc na siłę ciąć koszty swojej działalności, rezygnuje z zatrudnienia księgowej, decydując się tym samym na samodzielne prowadzenie działu księgowego, co niestety często skutkuje narażeniem firmy na poważne konsekwencje.

Nie od dzisiaj wiadomo, że księgowość firmy stanowi najważniejszy fundament, który prawidłowo zarządzany daje przedsiębiorstwu możliwość szybszego i efektywniejszego rozwoju, który jest niezbędny na drodze do oczekiwanego sukcesu. Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że jednym z najważniejszych pracowników w przedsiębiorstwie jest właśnie księgowa.

Do zadań księgowej należy w głównej mierze odpowiednie prowadzenie ksiąg rachunkowych, gromadzenie otrzymywanych oraz wystawianych dowodów księgowych, a także przechowywanie dokumentacji firmy w pomieszczeniach odpowiednio do tego przygotowanych. Dodatkowo księgowa zajmuje się przeprowadzaniem wszelkiego rodzaju analiz oraz wypełnianiem deklaracji skarbowych.

Jednak, aby zająć stanowisko księgowej, należy mieć ku temu solidne podstawy takie, jak wykształcenie oraz bogate doświadczenie. Przedsiębiorcy przed zatrudnieniem księgowej, powinni bardzo dokładnie zapoznać się z jej umiejętnościami oraz kwalifikacjami, ponieważ od decyzji o zatrudnieniu danej osoby na stanowisko księgowej, mogą zależeć przyszłe losy firmy.

Cechami, które z całą pewnością wyróżniają profesjonalną księgową, są:
– dokładność,
– cierpliwość,
– rzetelność,
– znajomość przepisów prawa,
– chęć podnoszenia swoich umiejętności.

W kilku słowach na temat głównej księgowej…

Bardzo często można spotkać się z tym, iż przedsiębiorcy (i nie tylko) mylą pojęcie księgowej z pojęciem głównej księgowej. Należy wiedzieć, iż są to dwa znacznie różniące się od siebie stanowiska, które różnią się od siebie przede wszystkim zakresem obowiązków.

Do zadań osoby zasiadającej na stanowisku głównej księgowej, należy bardzo dokładne bieżące kontrolowanie wszystkich zdarzeń gospodarczych, które zachodzą w przedsiębiorstwie. Dodatkowo osoby te zajmują się nadzorowaniem finansów firmy, a także usprawnianiem działu księgowego.

Dodaj komentarz