Czy warto korzystać z biura rachunkowego? Poznaj wady i zalety.

Podejmując decyzję o założeniu własnej działalności gospodarczej, należy wcześniej bardzo porządnie zastanowić się nad kwestią prowadzenia księgowości. Jest ona nie tylko obowiązkowa, ale także niezbędna do podejmowania różnego rodzaju decyzji związanych z dalszym funkcjonowaniem firmy. Okazuje się, że z księgowością wiąże się wiele obowiązków podatkowych, ale także np. sprawozdawczych. Przeważnie przedsiębiorcy na tym etapie mają dylemat odnośnie tego czy zatrudnić księgowego, czy sprawy księgowe powierzyć profesjonalnemu biuru księgowemu…

Nie da się ukryć, że zaletą zatrudnienia księgowego jest spora wygoda ze względu na to, iż ma on bieżący dostęp do różnego rodzaju spraw firmy, wgląd w dokumentacje, a także do innych ważnych firmowych rozliczeń. Niestety wymienione zalety są bardzo często zaćmiewane przez wady, którymi są wysokie koszty zatrudnienia oraz konieczność przygotowania dla księgowego odpowiednio wyposażonego miejsca pracy.

Przejdźmy zatem do biur księgowych…

Z całą pewnością powierzenie firmowej księgowości firmom zewnętrznym jest dużo tańsze, a koszt całościowy koszt jest przeważnie uzależniony od formy prowadzonej działalności, a także ilości dokumentów generowanych przez daną firmę w ciągu miesiąca. Myślę, że warto wspomnieć o tym, iż każde biuro rachunkowe za świadczone usługi wystawia faktury, które następnie można wliczyć w koszty prowadzonej działalności. Jedyne o czym musi pamiętać przedsiębiorca zatrudniając biuro rachunkowe, to comiesięczne gromadzenie, porządkowanie i dostarczanie dokumentów do wybranego biura rachunkowego.

Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego biura rachunkowego, należy wcześniej wziąć pod uwagę jego sposób komunikowania się z przedsiębiorcami, a także zakres oferowanych usług.

One thought on “Czy warto korzystać z biura rachunkowego? Poznaj wady i zalety.

Dodaj komentarz