Czy warto prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą?

Założenie własnej jednoosobowej firmy

Jednoosobowa działalność gospodarcza to duże wyzwanie dla młodych przedsiębiorców. Od właściciela wymaga wiedzy, odpowiedzialności i odwagi. Warto jednak zdecydować się na tą formę przedsiębiorstwa, ponieważ może być bardzo korzystna zarówno pod względem formalnym, jak i finansowym.

Jedną z pierwszych zalet stanowi fakt, że właściciel nie musi rejestrować własnej działalności jeżeli przychody nie przekroczą 50 % kwoty minimalnego wynagrodzenia lub nie prowadził wcześniej firmy. Zwolnienie z obowiązku rejestracji podmiotu gospodarczego w CEIDG umożliwia także brak zobowiązania do opłacania podatków i składek, a także do prowadzenia pełnej księgowości.

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najprostszą formą prowadzenia przedsiębiorstwa, ponieważ nie ma wymagań dotyczących kapitału, nie generuje kosztów przy rejestracji, jest elastyczna zarówno w kwestii otwierania działalności, jak i jej likwidacji. Dodatkowo, właściciel takiej jednostki gospodarczej może skorzystać z optymalizacji podatkowej poprzez wybór formy opłacania podatków, ponosi także mniejsze koszta obsługi księgowej, a jego obowiązki sprawozdawcze w związku z wyborem odpowiedniej rachunkowości także mogą być ograniczone.

Przedsiębiorca, który zdecyduje się na otwarcie jednoosobowej firmy może zarejestrować ją poprzez Internet, a następnie złożyć dodatkowe wnioski o numer NIP i REGON. Po wybraniu formy opodatkowania i spełnieniu powyższych kroków osoba może stać się pełnoprawnym właścicielem przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz