Trzy warianty na prowadzenie księgowości w przedsiębiorstwie

rachunkowosc-spolki

W przedsiębiorstwie księgowość można prowadzić na trzy sposoby. Pierwsza opcja to samodzielna księgowość, którą stosują najczęściej biznesmeni, którzy wybrali księgowość w formie prostej i nie stanowi ona dla nich większego problemu. Tzn. potrafią sobie z nią poradzić np. korzystając z pomocy określonych programów albo mieli już do czynienia wcześniej z tematem rachunkowości, znają jej unormowania prawne i ujęcie w ewidencji łatwych operacji gospodarczych dotyczących przychodów i kosztów nie jest dla nich trudne. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu oszczędności w firmie są większe, ponieważ nie płacimy nikomu za zajmowanie się finansami podmiotu gospodarczego, ponieważ możemy sami sobie z tym poradzić. Z drugiej strony biznesmen ma dużo na głowie, a jeśli jeszcze zostanie obciążony prowadzeniem księgowości, może to skutkować małą efektywnością i mogą pojawiać się częste błędy. Z tego powodu rozwiązanie to zaleca się stosować tylko w najmniejszych jednostkach, gdzie prowadzi się drobną działalność.

Inny sposób to skorzystanie z usług biura księgowego. Obecnie istnieje wiele takich biur. Dodatkowo często świadczą one inne usługi, np. z zakresu optymalizacji podatkowej, więc ich pomoc może być dla nas bardzo przydatna. Czy wybór usług biura jest opłacalny? Naszym zdaniem tak. Przecież w sytuacji, gdy biznesmen nigdy nie miał do czynienia z księgowością, musi przekazać komuś jej prowadzenie. Pozytywnym aspektem przekazania jej biuru jest to, że odpowiada ono całkowicie za popełnione błędy. Jest to też bardziej oszczędne rozwiązanie niż zatrudnienie księgowego. Bowiem w takim wypadku nie martwimy się o koszty wynajmu lokalu czy kupna przedmiotów niezbędnych do pracy (komputer, drukarka, segregatory, teczki itp.). Do wad natomiast możemy zaliczyć to, że biuro rachunkowe świadczy usługi dla wielu firm i może się zdarzyć, że jego pracownik nie będzie miał czasu dla nas w każdym momencie.

Trzecia opcja to jak już zostało wspomniane – zatrudnienie księgowego. Jest to wariant najbardziej kosztowny. Nie mniej jednak w niektórych sytuacjach niezbędny. Kiedy? Oczywiście w sytuacji, gdy podmiot gospodarczy jest duży i prowadzi działalność na szeroką skalę. Jest wtedy mnóstwo dokumentów, co oznacza wiele zdarzeń do zaksięgowania. Potrzebna jest więc osoba, która stale będzie przebywać w naszej jednostce i z której pomocy będziemy mogli w każdej chwili skorzystać. Podczas prowadzenia działalności na szeroką skalę często zdarza się też tak, że trzeba wyjechać na delegację, na której księgowego zabraknąć nie może.

Każda metoda prowadzenia księgowości posiada swoje plusy i minusy. Wybór każdej opcji musi być dobrze przemyślany, bo jak widać – różne sytuacje wymagają zastosowania odpowiedniego wariantu.

Dodaj komentarz